III. Királyok és fejedelmek útján Erdélyben Túrázással a Tordai-hasadékban
Pályázati azonosító: HAT-KP-1-2021/1-000634
A Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. által meghirdetett Határtalanul! Program keretében (Pályázati azonosító: HAT-KP-1-2021/1-000634) iskolánk 30 hetedikes tanulója 3 kísérő pedagógussal május 23-27. között színes programokkal teli napokat tölthettek Erdélyben.
A pályázaton elnyert támogatás értéke 3 109 936 Ft.
Kirándulásunk célja az volt, hogy Erdély történetét a magyar királyok és az erdélyi fejedelmek cselekedeteinek az életükhöz kötődő helyszíneken történő felidézésén keresztül ismerjék meg a széchenyis tanulók.
Az 5 nap alatt csupa olyan helyszínt kerestünk fel, melyek valamilyen módon fontos szerepet játszottak uralkodóink életében és megismerhettük a hozzájuk fűződő legendákat is. Arad, Déva, Vajdahunyad, Torockó, Nagyenyed, Nagyvárad, Kolozsvár, Gyulafehérvár, Marosillye nevezetességeinek megtekintése mellett túráztunk a Tordai-hasadékban, megismertük a Dévai Szent Ferenc Alapítvány által nevelt hasonló életkorú diákok életkörülményeit.
A tanulók és kísérőik felejthetetlen, maradandó élményeket szereztek, megismételhetetlen pillanatokat éltek át. A diákok számára kézzelfoghatóvá váltak a korábban megtanult ismeretek.
A kirándulást szülőértekezlet előzte meg, amely során a szülők tájékoztatást kaptak a programokról, időpontokról, várható költségekről.
Az előkészítő órán diákjaink megismerték Erdély történelmét, a meglátogatott tájegységek történelmi múltját és a régió etnikai sajátosságait; magyarságának múltját és jelenét; a Trianoni-döntés előzményeit és következményeit, máig tartó hatásait. Megbeszéltük a kirándulásunk részleteit, és röviden ismertettük az egyes helyszínekkel kapcsolatos tudnivalókat, az érintett városok nevezetességeit. Az útvonalat térképen követtük végig.
Az értékelő órán a kiránduláson készített fotók segítségével szemléltettük és mutattuk be iskolánk tanulóinak a kirándulás élményeit, eseményeit, kiállítottuk a diákok által elkészített posztereket.
1. nap
2022. május 23-án útra kelt a 7. b és 7.c osztály, hogy felejthetetlen kirándulást tegyenek Erdélyben, szent királyaink és az erdélyi fejedelmek nyomait kutatva.
Az első napon a Körös-parti Párizs, Nagyvárad nevezetességeit tekintették meg, majd megálltak a Király-hágón, Erdély történelmi kapujában. Útjukat a kalotaszegi falvak gyöngyszeme, a népdalokból jól ismert Körösfő felé vették, ahol meglátogatták a ritkaságszámba menő kazettás mennyezetű református templomot.
A fárasztó nap után az Aranyos folyó partján, Sinfalván hajtották álomra a fejüket.
Három pedagógus kísérte a gyermekeket: Vilmosné Makó Judit és Szántó Alexandra tanárnők, valamint Németh Norbert tanár úr.
2. nap
Kis csapatunk a délelőtt folyamán látogatást tett ott, ahol kétszer kel fel a Nap, a Székelykő lábánál fekvő Europa Nostra díjjal kitüntetett meseszép Torockón, majd megtekintették a Néprajzi Múzeumot is.
Kora délután diákjaink egy Jules Verne regénybe csöppentek, ugyanis utazást tehettek a Föld középpontja felé, méghozzá 13 emelet mélységben. A tordai sóbánya mélyén ténylegesen is megízlelhették a kincset érő erdélyi sót, ízmintát véve a bánya faláról.
Délután Erdély fővárosába, kincses Kolozsvárra látogattak, ahol megtekintették Mátyás király és Bocskai István fejedelem szülői házát, valamint a Szent Mihály és a gótikus Farkas utcai templomot.
3. nap
A Határtalanul program 3. napja is bővelkedett látnivalókban, élményekben.
A délelőtt folyamán Szent László királyunk patkónyomait keresve a Tordai-hasadékban tettek kirándulást diákjaink. A monda szerint a Torda-hegy akkor szakadt ketté, mikor a kunok elől menekülő szent király Isten segítségéért fohászkodott.
Következő állomás a Jókai regényből ismert Nagyenyed volt, melyet a „szenvedések városának” is neveznek. A nagyenyedi várfal tövében álló emlékműnél koszorút helyeztek el a hetedikesek, emlékezve a letűnt korok magyar áldozataira.
A délutánt Gyulafehérváron, az Erdélyi Fejedelemség hajdanvolt fővárosában töltötték. A gyulafehérvári vár, és a Szent Mihály székesegyház is sokat mesélhetne nekünk a dicső múltról, és elődeink nagyságáról. A székesegyház falai között ma is láthatóak a Hunyadiak síremlékei, Izabella királyné és János Zsigmond fejedelem gazdagon díszített kőszarkofágjai. A csillag alakúvá bővített gyulafehérvári erőd a három részre szakadás után kiépült végvárrendszer része, Közép-Kelet-Európa legnagyobb vára. És akik a vár sorsa felett őrködtek? Szent István, II. András, Bethlen, Báthory és Apafi fejedelmek.
Sose felejtsük: „A felhő mögött, mely ránk veti árnyékát, ott a csillag, mely ránk veti fényét.”!
4. nap
„Tizenkét kőmives összetanakodék,
Magos Déva várát hogy fölépittenék.
Hogy fölépittenék fél véka ezüstér,
Fél véka ezüstér, fél véka aranyér.”
Mindannyiunk számára ismerős Kőmíves Kelemenné, a falba épített asszony legendája. Izgalmas volt testközelből megtapasztalni ezt a misztikus helyet, hiszen csütörtök reggel kis csapatunk elsőnek magos Déva várát vette be, méghozzá gyalogszerrel! A pazar kilátás mindenkit elkápráztatott.
A Dévai Szent Ferenc Alapítványba is ellátogattak diákjaink, ahol beszélgethettek ott élőkkel, majd átadták az általuk gyűjtött adományokat, tisztítószereket.
A második megálló a Mikszáth által a „várak királyának” nevezett Vajdahunyad vára volt. A Hunyadi család ősi fészke, valódi gótikus lovagvár. A nagy törökverő Hunyadi János, Szilágyi Erzsébet, igazságos Mátyás király, valamint Bethlen Gábor élt és lakott e falak között.
Algyógy településen megtekintették Erdély legkorábban épült rotundáját, majd a feredőgyógyi vízesésnél tettek látogatást, ezzel zárva a tartalmas napot.
Mindenkinek jólesett a pihenés.
5. nap
Búcsú Erdélytől
Erdélyi utunk utolsó délelőttjén Bethlen Gábor szülőhelyét kerestük fel. Marosillyén még áll a Bethlen-kastély lakótornya, melyet Böjte Csaba atya alapítványa mentett meg az enyészettől, s mely így a szórvány magyarság jelképévé válhatott. Rendhagyó történelemóra keretében ismerkedtek a gyerekek a korszakkal, beöltözhettek régi viseletekbe. Vajon ki lett a nagyságos fejedelem?
Délután látogatást tett a kis csapat a Kárpáthaza legfontosabb Mária-kegyhelyén, a ferencesrendi máriaradnai kegytemplomban. Az oltáron elhelyezték és meggyújtották iskolánk gyertyáit is.
Az erdélyi kirándulás utolsó állomása Arad városa volt, ahol a látnivalók megtekintése után hetedikeseink az aradi vesztőhelyen helyezték el az emlékezés koszorúját.
Megragadjuk az alkalmat, hogy megköszönjük Szántó Imre buszvezetőnek és Szűcs Melinda idegenvezető kísérőnek a gyerekekhez való pozitív hozzáállását, kedvességét, együttműködését.
Köszönjük a három kísérő pedagógus egész heti figyelő tekintetét, segítő jelenlétét!
Kívánjuk, hogy ezek az élmények sokáig kísérjenek benneteket, gyerekek!