Tájékoztató
Belső visszaélés-bejelentési rendszerről
A Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye (a továbbiakban: Egyházmegye) és a fenntartása alatt működő alábbi intézmények (a továbbiakban: Intézmény)
- Ajaki Tamási Áron Katolikus Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola, Óvoda és Bölcsőde
- Báthory István Katolikus Óvoda, Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium
- Széchenyi István Katolikus Német Nemzetiségi, Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Óvoda
- Szent Imre Katolikus Gimnázium, Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola, Kollégium, Óvoda és Alapfokú Művészeti Iskola
- Szent János Katolikus Bölcsőde, Óvoda, Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola
- Szent József Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium
- Szent László Katolikus Gimnázium, Technikum, Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola, Kollégium és Óvoda
- Szent Erzsébet Otthon
közösen belső visszaélés-bejelentési rendszert hoznak létre.
A belső visszaélés-bejelentési rendszert az Egyházmegyénél erre a célra kijelölt pártatlan személy működteti.
A belső visszaélés-bejelentési rendszer célja, hogy lehetővé váljon a jogellenes vagy jogellenesnek feltételezett cselekményre vagy mulasztásra, illetve egyéb visszaélésre vonatkozó információkra tett bejelentések kivizsgálása a panaszokról, a közérdekű bejelentésekről, valamint a visszaélések bejelentésével összefüggő szabályokról szóló 2023- évi XXV. törvényben ( a továbbiakban: Panasztv.) foglaltaknak megfelelően.
A belső visszaélés-bejelentési rendszerben jogellenes vagy jogellenesnek feltételezett cselekményre vagy mulasztásra, illetve egyéb visszaélésre vonatkozó információt lehet bejelenteni.
Ezen rendszer keretében bejelentés benyújtására jogosult:
- Egyházmegye vagy a fent hivatkozott Intézmény valamelyike által foglalkoztatott;
- az a foglalkoztatott, akinek az Egyházmegyénél vagy a fent hivatkozott Intézmény valamelyikénél fennálló foglalkoztatásra irányuló jogviszonya megszűnt;
- Egyházmegyével vagy a fent hivatkozott Intézménnyel foglalkoztatásra irányuló jogviszonyt létesíteni kívánó olyan személy, aki esetében e jogviszony létesítésére vonatkozó eljárás megkezdődött;
- az egyéni vállalkozó, az egyéni cég, ha az Egyházmegyével vagy a fent hivatkozott a Intézmény valamelyikével szerződéses kapcsolatban áll;
- az Egyházmegyével vagy a fent hivatkozott Intézmény valamelyikével szerződéses kapcsolat létesítésére vonatkozó eljárást megkezdett, szerződéses kapcsolatban álló vagy szerződéses kapcsolatban állt vállalkozó, alvállalkozó, beszállító, illetve megbízott felügyelete és irányítása alatt álló személy,
- az Egyházmegyénél vagy a fent hivatkozott Intézmény valamelyikénél tevékenységet végző gyakornok és önkéntes,
- Egyházmegyénél vagy a fent hivatkozott Intézmény valamelyikénél fentiek szerinti jogviszonyt vagy szerződéses kapcsolatot létesíteni kívánó olyan személy, aki esetében e jogviszony vagy szerződéses kapcsolat létesítésére vonatkozó eljárás megkezdődött, és
- az a személy, akinek a fentiek szerinti jogviszonya vagy szerződéses kapcsolata a Egyházmegyével vagy a fent hivatkozott Intézmény valamelyikével megszűnt.
A bejelentő bejelentését szóban vagy írásban teheti meg.
Az írásbeli bejelentését benyújthatja papír alapon
- személyesen Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye székhelyén (4024 Debrecen, Varga u. 4. ) munkaidőben személyesen átadott irat útján, vagy
- postai úton a 4002 Debrecen, Pf. 230. címre megküldött irat útján.
Az e-mailben megküldött levél nem minősül írásban tett bejelentésnek továbbá elektronikus iratnak sem tekinthető, ezért az e-mailben érkezett bejelentések figyelembe vételére és azok alapján kivizsgálás indítására nincs lehetőség, kivéve, ha e-mailben megküldött bejelentését papír alapon írásban is megerősíti.
Szóbeli bejelentését a bejelentő megteheti – az Egyházmegye honlapján (dnyem.hu) megadott elérhetőségek valamelyikén személyes időpont-egyeztetést követően – személyesen az Egyházmegye székhelyén a belső visszaélés-bejelentési rendszer működtetőjénél.
A szóban tett bejelentésről jegyzőkönyv készül, melynek egy példánya a bejelentő számára átadásra kerül.
A belső visszaélés-bejelentési rendszer működtetője a fentiek szerint beérkezett bejelentés kézhezvételétől számított hét napon belül a bejelentés megtételéről visszaigazolást küld a bejelentő részére, melyben tájékoztatja az eljárási és adatkezelési szabályokról.
A belső visszaélés bejelentési rendszer működtetője a bejelentésben foglaltakat a lehető legrövidebb időn belül, de legfeljebb a bejelentés beérkezésétől számított 30 napon belül kivizsgálja. Ezen határidőt különösen indokolt esetben – a bejelentő egyidejű tájékoztatása mellett – meghosszabbíthatja, azonban a kivizsgálás időtartama ez esetben sem haladhatja meg a három hónapot.
A bejelentés kivizsgálása mellőzhető, ha
- a) a bejelentést azonosíthatatlan bejelentő tette meg,
- b) a bejelentést nem az erre jogosult személy tette meg,
- c) a bejelentés ugyanazon bejelentő által tett ismételt, a korábbi bejelentéssel azonos tartalmú bejelentés, illetve
- d) a közérdek vagy a nyomós magánérdek sérelme a bejelentésben érintett természetes személy, illetve jogi személy (a továbbiakban együtt: bejelentésben érintett személy) jogainak a bejelentés kivizsgálásából eredő korlátozásával nem állna arányban.
A bejelentés kivizsgálása során:
- értékeli a bejelentésben foglalt körülmények helytállóságát, és
- meghozza azokat az intézkedéseket, amelyek alkalmasak a bejelentés szerinti visszaélések orvoslására.
Ha a bejelentés alapján büntetőeljárás kezdeményezése indokolt, akkor intézkedni kell a feljelentés megtételéről.
A belső visszaélés-bejelentési rendszer működtetője a bejelentés kivizsgálásáról vagy annak mellőzéséről és a mellőzés indokáról, a bejelentés kivizsgálásának az eredményéről, a megtett vagy tervezett intézkedésekről a bejelentőt írásban tájékoztatja.
A belső visszaélés-bejelentési rendszer működtetője az írásbeli tájékoztatást mellőzheti, ha a bejelentőt a vizsgálat eredményéről szóban tájékoztatta, aki a tájékoztatást tudomásul vette.
A belső visszaélés-bejelentési rendszerrel kapcsolatos Adatkezelési Tájékoztató itt érhető el.